Ciasto na pierogi

Dodano: 2013-12-16 00:00:00

Absolutna podstawa dla każdej pani domu - ciasto na pierogi. Dwa lata szukałam przepisu idealnego - wypróbowałam te z jajkami i bez, te z olejem i oliwą, jak również ten, w którym dodajemy wrzątku i szybko zagniatamy (gołymi rękami, jakże by inaczej). 
Okazało się, jak to zazwyczaj bywa, że prostota absolutnie zwycięża. Przestaję zatem kombinować i z pokorą wracam do najprostszego przepisu na idealne ciasto pierogowe. 


IMG_2837 copy

Potrzebujemy: 

  • kilogram mąki
  • łyżeczka soli
  • 2 łyżki oleju
  • woda - ok. 2 szklanki lub więcej, dolewana w miarę potrzeby. 

Z mąki wymieszanej z solą usypyjemy na blacie kopiec. W środku robimy zagłębienie, do którego wlewamy olej i kilka łyżek wody. Zagniatamy, robiąc coraz większe grudki. Stopniowo dolewamy wody, a ciasto zaczyna przypominać ciasto. Trzeba się trochę namęczyć, niestety. Kto nie lubi się męczyć, zawsze może sięgnąć po mrożone pierogi z supermarketu. Fuj. 

Kiedy ciasto stanie się już ciastem, mozemy wałkować. Wałkuje się bowiem wyśmienicie. Jest idealnie sprężyste i gładkie, rozwałkowuje się bardzo dobrze i co ważne - nie rozrywa zarówno podczas nakładania farszu, jak i gotowania. Po ugotowaniu uzyskuje idealną twardość, nie rozpada się, nie rozmięka. 

Mój ideał, nie szukam dalej :) 
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Blog

  • Coś nowego!

    Opowiem Wam historię. Będzie długa i bardzo osobista, ale naprawdę chcę byście ją poznali.  Otóż. Moja mama to niezwykła...

    Ostatnie komentarze