Duszone grzyby leśne z cebulą

Dodano: 2014-10-12 10:00:00

Póki jeszcze jesień, dzielę się najprostszym przepisem na leśne grzyby. Uwielbiam zbierać, nie znoszę czyścić. Ale coś za coś, dla kilku słoiczków gotowa jestem się poświęcić. 
Duszone grzyby można wykorzystać jako bazę dla bardziej skomplikowanych sosów na bazie śmietany, z dodatkiem mięsa i na przykład makaronu. Warto zatem mieć parę porcji zamrożonych lub zapasteryzowanych na zapas. 

IMG_5047

Potrzebujemy: 

  • kilogram grzybów leśnych
  • dużą cebulę
  • łyżeczkę soli
  • ćwierć łyżeczki czarnego, świeżo zmielonego pieprzu
  • łyżeczkę masła

Dokładnie umyte, oczyszczone z robali i odsączone grzyby kroimy wedle uznania. Ja lubię bardzo drobne, niemal przemielone, bo można potem wymieszać na pacię z ziemniakami - taki nawyk z dzieciństwa mi został ;) Mąż natomiast śmieje się z moich dziwactw i sam preferuje bardzo duże kawałki. Kompromisowo kroimy więc "średniodrobno". Cebulę posiekaną w kostkę podsmażamy chwilę na rozgrzanym maśle. Po dwóch-trzech minutach dodajemy grzyby. Wdychamy zapach. Przez chwilę kontemplujemy dzieło natury i owoc własnego polowania - przypomnijcie sobie w tym momencie, ile cierpliwości kosztowało Was zebranie i wyczyszczenie zawartości tego garnka ;) Duża satysfakcja! 
Dodajemy pieprz i sól i dusimy przez mniej więcej godzinę, do miękkości. Pamiętajcie o częstym mieszaniu, bo lubią przywierać do garnka. 

IMG_5049IMG_5048

Gotowe grzyby możemy zapasteryzować - w czystych, wyparzonych słoikach, przez pół godziny w piekarniku rozgrzanym do 110 stopni. Nazajutrz procedurę powtórzyć, dla pewności. 

IMG_5053
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Blog

  • Coś nowego!

    Opowiem Wam historię. Będzie długa i bardzo osobista, ale naprawdę chcę byście ją poznali.  Otóż. Moja mama to niezwykła...

    Ostatnie komentarze