Jak smakuje Szwecja? Część 5

Dodano: 2013-09-08 00:00:00

Kolejną skandynawską ciekawostką jest pieczywo. Szwedzi wypiekają je ponoć samodzielnie, zazwyczaj z gotowych mieszanek - znaczniej rzadziej sięgają po wyroby sklepowe. Szwedzki chleb jest słodkawy, zaś masło - słone. Istotnie: to które mieliśmy okazję próbować, przypominało w smaku stare, dobre, polskie masło z lat 90, które - tak na marginesie - było wówczas produktem typowo PRLowskim, podobnie jak wyroby czekoladopodobne. Obecnie słone masło jest w Polsce wyrobem niemal luksusowym, o cenie średnio 3 razy wyższej niż masło “normalne”  ;) 
Warto również wspomnieć o tradycyjnym, szwedzkim chrupkim pieczywie razowym Knäckebröd - u nas znanym jako Wasa. Pieczone jest również w domach, z czym raczej nie spotkałam się w Polsce. Próbowaliśmy takiego w Marinmuseum w Karlskronie: istotnie, smakowało jak “sklepowe”. 

IMG_5936 copy

IMG_5921 copy

Skoro już o Muzeum Morskim mowa: odwiedzając Karlskronę warto wstąpić tam na lunch. Na warunki polskie nie jest tani (a co w Szwecji jest?...), bo posiłek kosztuje tu 90 SEK za osobę (czyli jakieś 45 zł), ale zdecydowanie warto - zwłaszcza, że obowiązuje zasada “jesz ile chcesz” a w cenie jest jeszcze sok z borówek, piwo, kawa, herbata, pieczywo, sałatki itd. Spróbowaliśmy tam chyba wszystkich dostępnych potraw  - dawno nie wyszłam z knajpy tak przejedzona :)

IMG_5928 copy
IMG_5925 copyIMG_5934 copy
Największe wrażenie zrobiły na mnie placki ziemniaczane podawane z boczkiem (raggmunk med fläsk) i borówkami (lingon), a także puree ziemniaczane przyprawione czymś trudnym do zidentyfikowania (może kminek? jeszcze nie rozgryzłam tej zagadki). Adam zajadał się zapiekanką z ryby ze śmietaną i ziemniakami. Nie było natomiast köttbullar, ale nie szkodzi - sama sobie zrobiłam po powrocie ;) 

Pozostałe wpisy z tego cyklu: 
http://kalorycznie.org/jak-smakuje-szwecja-czesc-1
http://kalorycznie.org/jak-smakuje-szwecja-czesc-2
http://kalorycznie.org/jak-smakuje-szwecja-czesc-3
http://kalorycznie.org/jak-smakuje-szwecja-czesc-4
http://kalorycznie.org/jak-smakuje-szwecja-czesc-6

Komentarze

comments powered by Disqus

Blog

  • Coś nowego!

    Opowiem Wam historię. Będzie długa i bardzo osobista, ale naprawdę chcę byście ją poznali.  Otóż. Moja mama to niezwykła...

    Ostatnie komentarze