Passata pomidorowa

Dodano: 2014-08-26 00:00:00

Szybki przepis, pozwalający całą zimę cieszyć się intensywnym smakiem pomidorów. Passata, czyli przecier pomidorowy, może posłużyć do przygotowania sosów, zup czy zapiekanek. To niesamowicie wygodne rozwiązanie zwłaszcza, że te dostępne w sklepach (w puszkach czy butelkach) nie zawsze satysfakcjonują jakością. Wolę więc pomęczyć się godzinę lub dwie i przygotować własne słoiki na zimę. Choć większość z nich nie doczeka pewnie listopada... ;) 

IMG_4628

Potrzebujemy: 
  • pomidory w dowolnej ilości. Im więcej, tym lepiej! Dojrzałe, słodkie, soczyste... Mogą być brzydkie, rozklapciane, pęknięte - najlepiej niepryskane, z zaufanego źródła! 
  • odrobinę wody
  • duży garnek
  • sito o grubych oczkach lub durszlak
  • długą drewnianą łyżkę
IMG_4620

Pomidory myjemy, urywamy ogonki, w razie potrzeby wykrajamy brzydkie części. Wrzucamy do garnka, wlewamy ok. pół szklanki wody (na początek, aby się nie przypaliły), przykrywamy i zostawiamy na godiznę lub dwie, aby wszystkie zmiękły. Studzimy, przecieramy przez sito - jeśli lubicie idealnie gładkie sosy, możecie jeszcze zblendować. Ja lubię, gdy w sosie pływają kawałki pomidorów i pestki, więc użyłam naprawdę grubodziurzastego durszlaka. 
Przetarty sos przelewamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy przez ok. 30 minut. I już! :) 

IMG_4625

Pora na pomidora!

Komentarze

comments powered by Disqus

Blog

  • Coś nowego!

    Opowiem Wam historię. Będzie długa i bardzo osobista, ale naprawdę chcę byście ją poznali.  Otóż. Moja mama to niezwykła...

    Ostatnie komentarze